online nastroje tooly blog bricks agency
Online nástroje v agentúre I. – Základné tooly, ktoré nás držia v pohybe
29. februára 2024 peter

Ľudia, procesy, nástroje. Ak tieto tri veci fungujú v správnej rovnováhe a vo vysokej efektivite, každé podnikanie smeruje k rastu. Aj u nás v agentúre sme sa o tom už neraz presvedčili. Nedávno sme na tomto mieste písali o tom, aké dôležité sú pre nás správne nastavené procesy a ako vďaka nim dosahujeme výsledky, o ktorých sme pred niekoľkými rokmi iba snívali. A hoci si myslím, že správne vytrénovaní ľudia a procesy sú kľúčovým hráčom, nesmieme zabúdať ani na online nástroje – nabité kolty, ktoré nám umožňujú vyriešiť viac za kratší čas a s menšou námahou. 💪

Dali sme preto dokopy zoznam niekoľkých nástrojov, bez ktorých si už dnes našu prácu nevieme predstaviť. Je pravdou, že niektoré z nich sú finančne náročnejšie, ale môžeme si ich dovoliť, pretože si na seba zarobia. Tento článok preto neberte ako návod na to, čo všetko si vo svojej pracovnej praxi objednať, pretože v takom prípade…

Skôr sa naň pozerajte ako na spektrum náradia v našej fabrike na reklamu. Niečo z nich sa vám možno zíde, iné nástroje zasa potrebovať nebudete. Online toolov, ktoré používame, je samozrejme viac, ale tieto patria medzi naše každodenné pracovné nástroje.

Ak nám necháte info, že vás táto téma zaujala, nabudúce vám môžeme prezradiť aj niekoľko menších vychytávkových nástrojov zdarma, vďaka ktorým hľadáme správne kombinácie farieb, zmenšujeme veľkosť obrázkov bez straty kvality, alebo zisťujeme, či máte na webe nastavenú analytiku.

A čím teda začneme?

ADOBE CREATIVE CLOUD: keď chceš robiť kvalitnú grafiku. Bodka.

O tomto ☝️ sa hádam ani nemusíme baviť. Čo sa týka tvorby grafiky na profesionálnej úrovni, Adobe je absolútna špička a nemá zmysel sa tomuto zázračnému balíku služieb venovať dlhšie, pretože ho aj tak všetci veľmi dobre poznajú.

Čo sa však oplatí vyzdvihnúť (okrem množstva ďalších skvelých funkcií) je jeho cloudová platforma. Vďaka nej si dokážeme v núdzovom prípade pripraviť grafiku aj z home office-u, pretože naši zodpovední grafici vedia, že dôležité podkladové materiály majú byť v tomto cloude uložené a zdieľané s kolegami, ktorí sú na projekte zainteresovaní. Takto sa to robí, do 🐩🤰🏼!

FIGMA: keď potrebuješ, aby grafici z dvoch pobočiek vytvorili spoločný projekt

Figma je zaujímavý nástroj slúžiaci (u nás) ako rozšírenie balíka služieb Adobe. Tento malý zázrak umožňuje viacerým ľuďom naraz simultánnu prácu na grafických a webových projektoch. V reálnom čase máte pred sebou minivesmír so zobrazenými materiálmi, na ktorých špecialisti pracujú v reálnom čase.

My sme si tento nástroj nedávno obľúbili práve pri tvorbe dizajn manuálu pre nadnárodného klienta. Potrebovali sme totiž, aby na projekte pracoval jeden český a jeden slovenský grafik. Tiež sme Figmu veľmi dobre využili pre tvorbu interných materiálov pre naše SK a CZ pobočky.

Fungovalo to až tak dobre, že som sa ich tam začal nenápadne sledovať. Viete, keď vidíte tie kurzory, ako tam tak usilovne pobehujú a menia veci, prepínajú a tak. Je to také upokojujuce, tak trochu ako…

akvarium bricks agency blog top nastroje

KONTENTINO: keď robíš vyše 200 príspevkov mesačne, ale nechceš úplne zošalieť

Kontentino je výnimočne kvalitný slovenský online nástroj pre marketérov. V podstate môžeme povedať, že ide o social media planner, čiže plánovač príspevkov pre sociálne siete, ktorý za vás vypublikuje príspevky v správnom čase a v ktorom si vidíte pomerne presne, ako bude samotný post vyzerať.

„Ale veď naplánovať si príspevky dokážem aj priamo vo Facebooku“, poviete si. Je to naozaj tak – v prípade, že sa staráte o troch či štyroch klientov, je to ešte zvládnuteľné. Ak ich však máte 30 či 40, potrebujete systém, ktorý v tom nielen udrží poriadok, ale pomôže vám tiež vytvoriť prehľadné reporty či editovať a odsúhlasiť si príspevok naprieč tímom: od socialistu až po tímlídra. Vskutku šikovná vecička. 🤳

ASANA: keď chceš vedieť, kto, čo, kde, kedy a s kým… robí na projektoch

Každý tímlíder vie, že priviesť do tímu nový nástroj pre zvýšenie efektivity je reklamná kampaň sama osebe. Musíte si premyslieť, ako na to; správnym spôsobom komunikovať benefity cieľovej skupine (kolegovia) a na dôvažok ju dostatočne dlho masírovať posolstvom („Veď je to pre vás dobré, nechápete?!“), aby skúsili testovaciu jazdu.

Asana je jeden z tých nástrojov, kvôli ktorým sa oplatí do tohto úmorného procesu ísť. Je to tool vytvorený na zadávanie a kontrolovanie úloh a tímovú spoluprácu na projektoch. Vďaka nej vieme presne, v akej fáze sa ktorý projekt nachádza, kto je za konkrétny krok zodpovedný.

Vidíme napríklad aj históriu výroby konkrétnych podkladov, takže všetci kompetentní sa môžu zapojiť do diskusie a úprav. Odkedy sme ju zaviedli, všetci si ju chvália. Asana je mega!

GOOGLE SERVICES BALÍK: keď potrebuješ maily, úložisko, kalendár, tabuľky, analytiku, online mítingy, mapy, firemné zápisy a neviem čo všetko ešte

Google je monumentálna spoločnosť s takým množstvom rozmanitých nástrojov, že napríklad Gmail už pre nás ani nie je nástrojom Googlu – je to skrátka Gmail. Mnohí si ani neuvedomujú, že za ním niekto stojí a neustále ho zlepšuje. Google však vie, ako tieto nástroje monetizovať. Ak využívate platenú verziu, dostanete množstvo ďalších efektívnych služieb.

Pri troche snahy však dokážete aj jeho jednoduché online nástroje, ktoré sú zdarma, transformovať na veľmi užitočné zbrane hromadného riešenia (problémov). 💣 Napríklad Google kalendár je must-have, a to nielen v agentúre, ale aj mimo nej. Vďaka nemu si nielen plánujeme porady, ale napríklad aj uskutočňujeme online call-y s klientmi alebo si pripomíname narodeniny našich kolegov.

Všetko závisí od toho, ako si to nastavíte. A keď máte kanceláriu plnú tvorivých hláv, každú chvíľu sa vyskytne dobrý nápad, vďaka ktorému idú veci ľahšie. 😉

… a stále hľadáme nové veci!

Ak teda viete o ďalšom nástroji, ktorý vám a vášmu tímu pomohol (alebo stále pomáha) v podnikaní, hoďte nám tip do komentára. Radi skúšame nové veci, takže je veľká pravdepodobnosť, že kvalitné online nástroje sa u nás rýchlo zabývajú.

Celý tento blog pokrýval základné pracovné online tooly, ktoré pri práci nevyhnutne potrebujeme. V druhej časti tohto blogu vám dáme tipy aj na niektoré menšie „vychytávky“, ktoré síce nie sú nevyhnutne potrebné, ale život je vďaka nim krajší, dni plynú rýchlejšie a obrázky na weboch sa načítajú rýchlejšie (napríklad).

Ostaňte naladení! 📻