Stačia 3 veci a na pohovore do (našej) reklamky zažiariš 🎳 Zapadol by si k nám? 😎
23. februára 2021 peter

Keď som bol v škôlke, polovica z nás chcela byť v dospelosti kozmonautmi a druhá polovica traktoristami. Nemal som šťastie ani na jedno, ani na druhé. 🚜🕳🏃🏻‍♂️

Ale nedopadol som úplne najhoršie. Dnes robím reklamu so skvelou partiou kolegov, nemusel som sa odsťahovať z kraja, ktorý mám rád a aj počas pandémie máme plné ruky práce. Dokonca až tak, že do nášho popradského office-u hľadáme ďalšieho kolegu na správu sociálnych sietí. Trúfol by si si na to?

Ale ja neviem robiť (reklamu)…

Pracovať v reklamnej agentúre je tá nájnáročnejšia aj najjednoduchšia vec na svete. A obe veci platia naraz. Fakt. Najnáročnejšia preto, lebo o marketingu nikto nikdy nevie dosť, svet sa mení rýchlo a udržať s tým krok je často fuška. Človek má pocit, že analytike trochu rozumie, zrazu príde Google Analytics 4 a ty sa opäť cítiš ako homo habilis. 🦍

Na druhej strane je to práca, ktorá ťa núti stále sa učiť nové veci, študovať, popri tom sa zlepšovať v komunikácii, pracovať v tíme a mnoho iných vecí. Aj v prípade, že nechceš stráviť celý život v reklamnom biznise, taká dobrá stáž či dvoj-trojročná práca v agentúre je skvelá záležitosť do portfólia. Chceš zistiť, či by si na takom pohovore uspel?

Tuto dole 👇 som opísal štyri základné charakteristiky ideálneho kolegu. Ak čakáš, že medzi ne patrí diplom z marketingovej komunikácie alebo 160 rokov praxe, si vedľa. Stačia ti úplne obyčajné veci – také, ktoré by mal dnes mať v sebe každý obyčajný stredoškolák. Pozri sa na ne a povedz, či ti sedia.

1. Si (pro/hyper/rádio)aktívny 🤯

V typickej reklamnej agentúre nepotrebujú nutne človeka, ktorý veľa vie – a takého, ktorý vie všetko, väčšinou ani nechcú. 😉 Napríklad aj v našej agentúre sme iba dvaja titulovaní marketéri. Ostatní sú mladí šikovní borci, ktorí prišli na pohovor s minimom skúseností, ale s takým nastavením „Nevadí, naučím sa!“, že sme si okamžite povedali, že takýto typ človeka musíme mať na firme.

Všetko ostatné sme ich naučili. Základy analytiky, copywriting, tvorbu stratégie, prípravu content plánu, reporting – ale aj také skilly, ako jasne napísať mail, ako odkomunikovať klientovi situáciu, zvládnuť krízovú komunikáciu značky či ako si vydobiť vzácny grafikov čas. 👨‍🎨

Ak si ochotný učiť sa, za pár mesiacov ťa naučíme toľko, že priemerneho študenta marketingu si dáš na raňajky. Ver mi, viem o čom hovorím, bol som študentom marketingu. ✌️ Prax nenahradíš. Ak vidíme, že chceš, dáme ti toľko priestoru, koľko nájdeme.

2. Vieš prevziať zodpovednosť 🤝

Najlepší sú vždy tí borci, ktorí vedia prevziať časť zodpovednosti – za projekt, za tím, za deadline. Na prácu v reklamnej agentúre síce stačí vedieť urobiť veci tak, ako sa povedia a kedy sa povedia, no pozíciou (a aj platom) idú dopredu tí, ktorí sa neboja vyriešiť nečakaný problém, ak sa objaví.

Samozrejme, od nikoho to nečakáme v prvý deň. Čakáme však, že ak ti niečo nebude fungovať, nebudeš čakať, kým na to príde niekto iný, ale budeš sa pýtať. A časom nabehneš na systém, že otvoríš Google a nájdeš riešenie sám. Páni, ako ja takých kolegov milujem… ♥️

Toto je inak schopnosť, ktorá ti pomôže v akejkoľvek práci. Svet je dnes totiž plný ľudí, ktorí sa boja prevziať zodpovednosť a zamestnávatelia zúfalo hľadajú takmer vyhynutý 🦕 druh – ľudí, ktorí sa zamyslia a pokúsia sa vyriešiť problém sami. Ak toto máš, zamestnávateľ sa ťa bude báť prepustiť. Takíto ľudia totiž nerastú na stromoch.

3. Nebojíš sa komunikácie 🤼‍♂️

V každej práci je to must-have, no v reklamnej agentúre to platí dvojnásobne. Pracujeme s klientmi a kontakt s nimi je rovnako dôležitý dôležitejší než akákoľvek technická vec, ktorú riešime. Vedieť si odkomunikovať predstavu alebo si vyžiadať materiály, ktoré potrebuješ – to všetko sú veci, bez ktorých nebude fungovať ani marketing. Mať strach dvihnúť telefón nie je v tomto prípade veľmi vhodná kvalifikácia. 😱📲

Netreba sa toho však báť. Poviem ti tajomstvo. Aj ja som do práce nastupoval s tým, že odmietam, aby ma ktokoľvek nútil kamkoľvek volať. Časom som však nevyhnutne musel začať riešiť niektoré veci aj ja, pretože niektoré veci im nevedel vysvetliť nik iný. Z klientov, ktorí mi naháňali hrôzu, sa tak postupne stávali partneri v komunikácii – milí a ochotní ľudia, ktorí s nami radi spolupracujú a dôverujú nám. Tak to dnes funguje. 👌

Po dvoch rokoch zistíš, že veci, ktoré ti naháňali hrôzu a dve noci si kvôli nim jedol len celozrnný chlebík, dnes vyriešiš za tri minúty a po skončení hovoru sa ešte aj usmievaš.

Tak to by som možno skúsil…

V tom prípade máš šťastie. Práve totiž hľadáme kolegu, ktorý by sa pod dohľadom skúsnejšieho marketéra staral o sociálne siete niekoľkých našich klientov (Facebook, Instagram). Odmenou ti bude:

  • pravidelná výplata niekde medzi 800 až 1 000 eurami podľa tvojich skúseností (po čase túto tému vieme otvoriť opäť)
  • skvelá partia kolegov, ktorí ti vždy pomôžu
  • PlayStation a improvizovaný stolný tenis ako metódy naštartovania kreativity
  • humor na úrovni rodinných súrodeneckých vzťahov
  • home office, flexibilná pracovná doba…
  • čo by si ešte chcel? povedz si 😉

Ak máš záujem, napíš na peter@bricksagency.sk, prihoď tam životopis a napíš čosi aj o tom, prečo by si chcel pracovať (u nás) v reklamke.

Tešíme sa na pohovor. 🪂